A Point of Care Testing az USA-ban

William N. Bigler
Center for Biochemical Laboratory Science
San Francisco State University 1800 Holloway Ave, San Francisco, CA 94132, USA

Góth László
Klinikai Biokémiai és Molekuláris Patológiai Intézet
Debreceni Orvostudományi Egyetem, Debrecen Pf 40, H4012

A Point of Care Testing (POCT) azon vizsgálatokat jelenti, amelyek nem a klinikai laboratóriumban történnek, de ugyanazon szabályok szerint. A POCT más elnevezései: ágy melletti (bedside), kiegészítő (auxilliary), decentralizált, beteg közeli (near patient) teszt. A klinikai laboratórium a klinikai kémiai, hematológiai, immunhematológiai (vérellátó) és mikrobiológiai laboratóriumot foglalja magába.

Bár ezen vizsgálatok végzése már régóta folyik, de az utóbbi években a folyamat gyors növekedése volt tapasztalható. Ez a POCT egyre növekvő vizsgálati kínálatának, a POCT előnyei és hátrányai egyértelmű definiálásának, a törvényi szabályozásának és a klinikusok, de főként a laboratóriumi szakemberek részéről történő támogatottságnak, érdeklődésnek tulajdonítható. Az American Association for Clinical Chemistry 1998-ban alakította meg a POCT Munkabizottságot, amely 3 hónap múlva már az 5. legnépesebb munkabizottság volt. Az NCCLS (National Committee for Clinical Laboratory Standards) már több mint 11 ajánlást és 2 könyvet jelentetett meg ezekről a vizsgálatokról.

A POCT teszteknél is az USA laboratóriumi vizsgálatok komplexitási csoportosítását kell figyelembe venni. A legbonyolultabb vizsgálatok közé POCT vizsgálat nem tartozik. A közepesen bonyolult (moderate complexity), de főként az egyszerű (vaiwed) tesztek tartalmazzák a POCT vizsgálatokat. Ezek mintegy 30 analitra több mint 570 engedélyezett (CLIA, FDA) és forgalomban lévő tesztet tartalmaznak. A leggyakoribb POCT tesztek: bakteriológia (Helicobacter pylori, streptococcus A), kémiai (koleszterin, glükóz, fruktózamin, terhességi), hematológiai (süllyedés, hematokrit, véralvadás) és vizelet teszt (bilirubin, vér, glükóz, protein, fajsúly). A POCT vizsgálatok a klinikai laboratóriumon kívül történnek (sürgősségi-, műtéti-, járóbeteg részleg, orvosi rendelő, mentő, otthon, és munkahelyen). A POCT vizsgálatot végző személyek listája talán még az előzőnél is szélesebb. Az első helyen természetesen a laboratóriumi szakember (Clinical Laboratory Scientist) áll, míg a kevesebb ilyen irányú szaktudással rendelkezők az orvosi nővér, mentőtiszt, diplomás ápoló, aneszteziológus, műtős, betegápoló, gyógyszerész, szülésznő, börtönőr, és a beteg.

A POCT vizsgálatot végző személyeknek, különösen ha ezeket a betegellátás keretében végzik, az oktatási program során a következő ismereteket kell elsajátítaniuk: a vizsgálat elve, biztonsági előírások, mintavétel, minőségbiztosítás, beteggel történő kommunikáció, DOKUMENTÁCIÓ, a referens tartomány és a kritikus értékek ismerete. Ezután kerül sor a további ismeretek megszerzésére, amelyek: a vizsgálat gyakorlása, a szükséges anyagok készletének biztosítása, készülék karbantartása, a beteg adatainak rögzítése és hibakeresés, illetve megszüntetés. Minden tesztre külön kell megszerezni az írott kompetenciát (vizsgálat végzésének engedélyét).

A POCT módszereknél is követelmény az írásos dokumentáció (folyamat-, készülék-, kivitelezés-, és hibakeresés leírása), a QC rendszer vezetése, a kapott eredmények írásban történő, azonosítható dokumentálása.

A POCT vizsgálat a klinikai laboratóriumban végzett vizsgálatokhoz képest a következő főbb előnyökkel (a vizsgálatok a kérés helyén készülnek, azonnal ismételhetők, rövid TAT-Turn-Around-Time lehetővé teszi az azonnali beavatkozást, nem változik a minta, rövidíti a beteg kórházban tartózkodási idejét) és főbb hátrányokkal (költséges, kevéssé megbízhatóak az eredmények, új készülék kell, külön kell nagy számú személyzetet kiképezni és ellenőrizni, minőségbiztosítás nem mindig megfelelő) rendelkezik. A POCT vizsgálatok is, mint humán minták laboratóriumi vizsgálata, diagnosztikai vagy terápiás céllal, a CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amendment '88 és Final Rules-1992) törvényi szabályozása alá tartoznak, és ennek ellenőrzését a megbízott szakmai szervezetek (College of American Pathologists: CAP, és Commission on Office Laboratory Accreditation) végzik. Az ellenőrzés célja kettős: egyrészt a betegek védelme a hibás laboratóriumi eredmények következményeitől, illetve a vizsgálatot végző laboratórium segítése a hibák kiküszöbölésében. A fenti szervezetek a hibák súlyosságától függően a hiányosság megszüntetéséig a vizsgálat végzését felfüggeszthetik. A leggyakoribb hiányosságok a következők voltak: dokumentáció, vagy QC hiánya, QC nem kellő ellenőrzése, a vizsgálatot végző kompetenciája, a készülék karbantartása.

A klinikai laboratórium, illetve ennek vezetője, vagy POCT irányítója felelős a betegellátást segítő POCT vizsgálatokért. Ez a laboratóriumi feladat nem kérdőjelezhető meg, mivel ő az egyedüli szakember, aki ismeri a laboratóriumi vizsgálatok minden problémáját (készletek nagysága, vizsgálatot végzők oktatása, cost-benefit analízis, készülék karbantartás, párhuzamos vizsgálatok megszüntetése, ...). Mindazon helyeken, ahol klinikai laboratóriumi szakember bevonása és felügyelete nélkül indítottak és végeztek POCT vizsgálatokat, a vizsgálati eredmények költségesnek és megbízhatatlannak bizonyultak.

A kórházi POCT vizsgálat előtt a következő kérdések tisztázandók: a, hogyan kezdjük, b, ki a felelős a tesztek megbízhatóságáért, c, ki a felelős az egész programért. Ajánlható a multidiszciplináris (laboratórium vezető, klinikus orvos, ápoló, gazdasági és beszerzési szakember) POCT Tanácsadó Testület. Ez a testület dönt, hogy a POCT teszt megfelel-e a klinikai követelményeknek, a vizsgálat 15 percen belül szükséges, költségkímélő, csökkenteni fogja a kórházi TAT-t, ki a felelőse, és mit térít a biztosító. Ezután eldöntik: ki irányítja, fizeti, végzi, kinek kell az eredményt közölni, és ki szünetelteti hiba esetén.

Ha a döntés nem támogatja a POCT bevezetését, akkor ennek leggyakoribb okai: költséges, eredmények megbízhatatlansága, nem javítja a kórházi TAT-t. Ebben az esetben alternatívák lehetnek: meglévő eljárások intenzifikálása, TAT csökkentése laboratóriumon belül, eredmények gyorsabb visszajuttatása, satellite labor kialakítása. A POCT vizsgálatok jövője ígéretes, jelenleg mintegy 12%-os évi növekedés és 1-7x109 USD évi forgalom. Ezen vizsgálatok növekedését segíti: egyre több komputerizált POCT teszt, a klinikusok azon igénye, hogy szeretnének több, egyszerűbb, gyorsabb tesztet, míg a közvélemény egyre több otthoni vizsgálatot igényel. A korszerűbb készülékek és képzettebb üzemeltetők növelhetik a vizsgálati eredmények megbízhatóságát.


* Levélcím: Góth László
Klinikai Biokémiai és Molekuláris Patológiai Intézet
Debreceno Orvostudományi Egyetem
H 4012 Debrecen Pf 40.