A Point of Care Testing (POCT) azon vizsgálatokat jelenti, amelyek nem a klinikai laboratóriumban történnek, de ugyanazon szabályok szerint. A POCT más elnevezései: ágy melletti (bedside), kiegészítő (auxilliary), decentralizált, beteg közeli (near patient) teszt. A klinikai laboratórium a klinikai kémiai, hematológiai, immunhematológiai (vérellátó) és mikrobiológiai laboratóriumot foglalja magába.
Bár ezen vizsgálatok végzése már régóta folyik, de az utóbbi években a folyamat gyors növekedése volt tapasztalható. Ez a POCT egyre növekvő vizsgálati kínálatának, a POCT előnyei és hátrányai egyértelmű definiálásának, a törvényi szabályozásának és a klinikusok, de főként a laboratóriumi szakemberek részéről történő támogatottságnak, érdeklődésnek tulajdonítható. Az American Association for Clinical Chemistry 1998-ban alakította meg a POCT Munkabizottságot, amely 3 hónap múlva már az 5. legnépesebb munkabizottság volt. Az NCCLS (National Committee for Clinical Laboratory Standards) már több mint 11 ajánlást és 2 könyvet jelentetett meg ezekről a vizsgálatokról.
A POCT teszteknél is az USA laboratóriumi vizsgálatok komplexitási csoportosítását kell figyelembe venni. A legbonyolultabb vizsgálatok közé POCT vizsgálat nem tartozik. A közepesen bonyolult (moderate complexity), de főként az egyszerű (vaiwed) tesztek tartalmazzák a POCT vizsgálatokat. Ezek mintegy 30 analitra több mint 570 engedélyezett (CLIA, FDA) és forgalomban lévő tesztet tartalmaznak. A leggyakoribb POCT tesztek: bakteriológia (Helicobacter pylori, streptococcus A), kémiai (koleszterin, glükóz, fruktózamin, terhességi), hematológiai (süllyedés, hematokrit, véralvadás) és vizelet teszt (bilirubin, vér, glükóz, protein, fajsúly). A POCT vizsgálatok a klinikai laboratóriumon kívül történnek (sürgősségi-, műtéti-, járóbeteg részleg, orvosi rendelő, mentő, otthon, és munkahelyen). A POCT vizsgálatot végző személyek listája talán még az előzőnél is szélesebb. Az első helyen természetesen a laboratóriumi szakember (Clinical Laboratory Scientist) áll, míg a kevesebb ilyen irányú szaktudással rendelkezők az orvosi nővér, mentőtiszt, diplomás ápoló, aneszteziológus, műtős, betegápoló, gyógyszerész, szülésznő, börtönőr, és a beteg.
A POCT vizsgálatot végző személyeknek, különösen ha ezeket a betegellátás keretében végzik, az oktatási program során a következő ismereteket kell elsajátítaniuk: a vizsgálat elve, biztonsági előírások, mintavétel, minőségbiztosítás, beteggel történő kommunikáció, DOKUMENTÁCIÓ, a referens tartomány és a kritikus értékek ismerete. Ezután kerül sor a további ismeretek megszerzésére, amelyek: a vizsgálat gyakorlása, a szükséges anyagok készletének biztosítása, készülék karbantartása, a beteg adatainak rögzítése és hibakeresés, illetve megszüntetés. Minden tesztre külön kell megszerezni az írott kompetenciát (vizsgálat végzésének engedélyét).
A POCT módszereknél is követelmény az írásos dokumentáció (folyamat-, készülék-, kivitelezés-, és hibakeresés leírása), a QC rendszer vezetése, a kapott eredmények írásban történő, azonosítható dokumentálása.
A POCT vizsgálat a klinikai laboratóriumban végzett vizsgálatokhoz képest a következő főbb előnyökkel (a vizsgálatok a kérés helyén készülnek, azonnal ismételhetők, rövid TAT-Turn-Around-Time lehetővé teszi az azonnali beavatkozást, nem változik a minta, rövidíti a beteg kórházban tartózkodási idejét) és főbb hátrányokkal (költséges, kevéssé megbízhatóak az eredmények, új készülék kell, külön kell nagy számú személyzetet kiképezni és ellenőrizni, minőségbiztosítás nem mindig megfelelő) rendelkezik. A POCT vizsgálatok is, mint humán minták laboratóriumi vizsgálata, diagnosztikai vagy terápiás céllal, a CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amendment '88 és Final Rules-1992) törvényi szabályozása alá tartoznak, és ennek ellenőrzését a megbízott szakmai szervezetek (College of American Pathologists: CAP, és Commission on Office Laboratory Accreditation) végzik. Az ellenőrzés célja kettős: egyrészt a betegek védelme a hibás laboratóriumi eredmények következményeitől, illetve a vizsgálatot végző laboratórium segítése a hibák kiküszöbölésében. A fenti szervezetek a hibák súlyosságától függően a hiányosság megszüntetéséig a vizsgálat végzését felfüggeszthetik. A leggyakoribb hiányosságok a következők voltak: dokumentáció, vagy QC hiánya, QC nem kellő ellenőrzése, a vizsgálatot végző kompetenciája, a készülék karbantartása.
A klinikai laboratórium, illetve ennek vezetője, vagy POCT irányítója felelős a betegellátást segítő POCT vizsgálatokért. Ez a laboratóriumi feladat nem kérdőjelezhető meg, mivel ő az egyedüli szakember, aki ismeri a laboratóriumi vizsgálatok minden problémáját (készletek nagysága, vizsgálatot végzők oktatása, cost-benefit analízis, készülék karbantartás, párhuzamos vizsgálatok megszüntetése, ...). Mindazon helyeken, ahol klinikai laboratóriumi szakember bevonása és felügyelete nélkül indítottak és végeztek POCT vizsgálatokat, a vizsgálati eredmények költségesnek és megbízhatatlannak bizonyultak.
A kórházi POCT vizsgálat előtt a következő kérdések tisztázandók: a, hogyan kezdjük, b, ki a felelős a tesztek megbízhatóságáért, c, ki a felelős az egész programért. Ajánlható a multidiszciplináris (laboratórium vezető, klinikus orvos, ápoló, gazdasági és beszerzési szakember) POCT Tanácsadó Testület. Ez a testület dönt, hogy a POCT teszt megfelel-e a klinikai követelményeknek, a vizsgálat 15 percen belül szükséges, költségkímélő, csökkenteni fogja a kórházi TAT-t, ki a felelőse, és mit térít a biztosító. Ezután eldöntik: ki irányítja, fizeti, végzi, kinek kell az eredményt közölni, és ki szünetelteti hiba esetén.
Ha a döntés nem támogatja a POCT bevezetését, akkor ennek leggyakoribb okai: költséges, eredmények megbízhatatlansága, nem javítja a kórházi TAT-t. Ebben az esetben alternatívák lehetnek: meglévő eljárások intenzifikálása, TAT csökkentése laboratóriumon belül, eredmények gyorsabb visszajuttatása, satellite labor kialakítása. A POCT vizsgálatok jövője ígéretes, jelenleg mintegy 12%-os évi növekedés és 1-7x109 USD évi forgalom. Ezen vizsgálatok növekedését segíti: egyre több komputerizált POCT teszt, a klinikusok azon igénye, hogy szeretnének több, egyszerűbb, gyorsabb tesztet, míg a közvélemény egyre több otthoni vizsgálatot igényel. A korszerűbb készülékek és képzettebb üzemeltetők növelhetik a vizsgálati eredmények megbízhatóságát.
* Levélcím: Góth László
Klinikai Biokémiai és Molekuláris Patológiai Intézet
Debreceno Orvostudományi Egyetem
H 4012 Debrecen Pf 40.