Orvosi Laboratóriumi Vizsgálatok Szakmai Kollégiuma

 

OLVSZK elnök

Prof. Dr. Kovács L. Gábor

egyetemi tanár, intézetvezető, az MTA levelező tagja

PTE  OEC ÁOK Laboratóriumi Medicina Intézet

E-mail: gabor.l.kovacs@aok.pte.hu

OLVSZK  titkár

Dr. Hetyésy Katalin

osztályvezető főorvos, klinikai igazgatóhelyettes

Petz Aladár Megyei Oktató Kórház, Központi Laboratórium

E-mail: hetyesyk@petz.gyor.hu

 

 

Jegyzőkönyv

az Orvosi Laboratóriumi Vizsgálatok Szakmai Kollégiumának

2005. május 26-i üléséről.

 

 

Helyszín: Rendezvényház, Csongrád Megyei Pedagógiai és Közművelődési Kht., Szeged

 

Időpont: 2005. május 26. 16:30

 

Napirendi pontok:

 

  1. Beszámoló az Egészségügyi Minisztérium által koordinált ad hoc bizottság munkájáról.

Előterjesztő: Dr. Hetyésy Katalin

 

 

  1. Egyebek

 

 

 

Jelenlévő tagok: a mellékelt jelenléti ív szerint. Dr. Ferencz Antal, dr. Muszbek László, dr. Nagy János, dr. Némethi Mária és dr. Sipka Sándor  kérte előzetesen kimentését. Az elnök megállapította, hogy az ülés határozatképes.

 

1. Az első napirendi pontot dr. Hetyésy Katalin ismertette. Kiemelte, hogy a korábbi kollégiumi ülésen meghozott döntés a laboratóriumi működési engedélyek átvizsgálásáról beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és  már csökkent a rendkívül kevés vizsgálatot végző kislaboratóriumok száma. További eredmény, hogy az a 136 laboratórium, ami korábban nem volt egyértelműen beilleszthető a struktúrába, most a helyére került.

A JO laboratóriumok átalakulnak mintavételi hellyé, ezt követően a főorvosasszony ismertette a JO kompetenciákat.

Szó esett a mintaszállítás maximális idejéről, ami az előzetes várakozások szerint maximum 60 perc lesz, és ez nem sérti a betegek érdekeit. Az önkormányzatok és az ÁNTSZ igen rugalmasan álltak a mintaszállítás kérdéséhez, magukra vállalták ezt a feladatot.

Dr. Faragó Ferenc felvetette azt a kérdést, hogy ha az önkormányzat végzi a szállítást, akkor őt illeti a mintaszállításért járó pontszám is. Erről a kérdésről vita alakult ki a kollégiumi tagok között.

A J1 laboratóriumok átvizsgálása is megtörtént, igen nagy különbségek vannak. Akik nem tudják teljesíteni a feltételeket még a hiánypótlás után sem, azok visszaminősülnek J0 laboratóriummá.

A J1 kompetenciák szűkítésével kapcsolatban a kollégium az erősebb változatot fogadta el.

 

A kollégium elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy mindenképpen lépni kell, de ellátási bizonytalanság nem alakulhat ki még átmenetileg sem, ezért csak úgy lehet kompetenciát szűkíteni, ha megjelöljük ellátásra kötelezett magasabb kompetencia szintű laboratóriumot. A nagyobb budapesti rendelőintézeti laboratóriumok vizsgálatvégzési kompetenciájának szűkítése esetlegesen további elemzéseket kíván. (4-5 db.)

A pajzsmirigy vizsgálatokkal kapcsolatban komoly ellenállásra lehet számítani az izotóp laboratóriumok részéről.

Problémát jelent, hogy a tulajdonosok heterogének,(városi, megyei önkormányzatok, egyetemek, minisztérium) centralizálásra van  szükség, de ez nagyon nehéz.

Dr. Debreczeni megjegyezte, hogy a fővárosi önkormányzat öncsonkítást hajtott végre a klinikumban: számos ágyról lemondott, és ugyanennyivel bővült a klinikák kapacitása.

Dr. Hetyésy hozzáfűzte, hogy vagy radikálisan végig kell vinni a változtatásokat, vagy nem érdemes tenni semmit. Ezt egészítette ki dr. Czikkely azzal, hogy végig kell vinni a kitűzött célokat, és le kell osztani az ellátási kötelezettségeket.

A kérdés nagyon kényes, elképzelhető, hogy ellenállásra lehet számítani a klinikusok és a cégek részéről (dr. Kovács), ugyanakkor ha a budapesti átszervezés beváltja a hozzá fűzött eredményeket, és gyorsan kaphatnak eredményeket a klinikusok, örömmel fogják venni a változásokat.

 

A törlésre javasolt OENO kódokkal kapcsolatban dr. Hetyésy konzultált dr. Nagy Erzsébettel, a Mikrobiológiai Szakmai Kollégium elnökével. A kollégium elnöke hangsúlyozta, hogy a minisztériumban arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy nemcsak mindig új vizsgálatok kerülnek be a rendszerbe, hanem a jelenlegi változások során kerülnek is ki abból, bár ezt gyakori problémaként hozza fel az OEP.

Néhány vizsgálat átkerült más OENO kód tartományba, míg bizonyos vizsgálatoknál pontszámot csökkentettek.

Fenti lépések hatására éves szinten 2.503500607 pontcsökkentés irányozható elő. A törlésekkel és a kompetenciaszűkítéssel 680.000000 pontot lehet megtakarítani. A beadványt a Minisztérium nem változtatta meg.

Dr. Liszt megjegyezte, hogy az elmúlt kollégiumi ülésen nem fogadták el a tagok a pontszámcsökkentést, dr. Hetyésy hangsúlyozta, hogy e kérdésben szavazategyenlőség volt.

Dr. Kovács hozzátette, hogy a pontszámcsökentés eredménye kasszán belül marad.

A kollégiumi tagok egyetértettek abban, hogy a „nem végezhető vizsgálatok” elnevezés helyett a  „nem elszámolható” kifejezés a kívánatos.

Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy mivel a cégek célja az eladás, ezért alkalmazkodni fognak az igényekhez.

Dr. Horváth megjegyezte, hogy a megtakarításból nyert 8 % kb. 3 hónapon belül eltűnik, így hosszútávú haszna nincs. Mikorra eltűnik ez a megtakarítás, addigra pedig összenyitják a kasszát (a járó- és a fekvőbeteg kassza összenyitására vonatkozó információ igen friss, kb. 2 napja értesültek róla). Végső megoldásként globális elképzelésekben kell gondolkodni.

Dr. Kovács ismertette a kormány 100 lépéses programjának az egészségügyre, azon belül is a laborszakmára vonatkozó részeit röviden, melynek a végső célja a járó- és a fekvőbeteg ellátás teljes harmonizálása.

Fontos, az ambuláns HBCS elvében tájékozódni és véleményt kialakítani, ugyanis  a  fekvő HBCS rendszerben kb. 2 % a labordiagnosztika. Információnyerés és egyeztetés céljából fel kell venni a kapcsolatot az ambuláns HBCS munkacsoporttal.(OEP szakértők)

 

Az elnök szavazásra bocsátotta a kérdést, miszerint a kollégiumi tagok támogatják-e az anyagot, melyet dr. Kovács, dr. Hetyésy és dr. Horváth fog a miniszter elé terjeszteni. Egyhangú igen, egy tartózkodás mellett a kollégium támogatta az előterjesztést.

 

2. Egyebek

A nem orvosdiplomások szakképzéséről  dr. Kovács L. Gábor tartott beszámolót. Az anyag a tervek szerint kedden az ESZTT elé kerül, azt követően pedig pénteken a miniszter előtt lehet. A legfontosabb kérdések a rendelettervezettel kapcsolatban a következőek:

         milyen többletkompetenciát biztosít a korábbiakhoz képest

         milyen tevékenységre vonatkoznak a változtatások

         szakorvosi jogosultságok változása

         önállóan laborvezetésre alkalmas-e

         szakképzettség után kell-e orvos a laboratóriumban

         kamarai tagság kérdése

 

A kollégium három lehetséges javaslatot lát a kérdés megválaszolására:

         az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara végzi a regisztrációt

         az MLDT regisztrál, így törvényt kell módosítani

         az Orvosi Kamarát kérjük a befogadásra,de ez két törvénymódosítást igényel, hiszen a Szakdolgozói Kamarából ki kell léptetni, az Orvosi Kamarába pedig be kell léptetni a dolgozót

 

Dr. Liszt Ferenc ismertette a korábban leírt kérdésekre adható lehetséges válaszokat. A klinikai biokémia az összes tevékenységre vonatkozik, még az önálló vállalkozói jogosultságra is. Ezzel kapcsolatban dr. Havass kiemelte, ha valaki nem orvosdiplomásként vállalkozóként szeretne ügyelni, nem teheti ezt meg. A biokémikus jogosult az eredménykiadásra és a validálásra, de vezető oktató a szakorvos képzésben nem lehet.

Dr. Kovács hozzáfűzte, hogy a Liszt –féle szakorvos-klinikai biokémikus szétválasztás fontos, és nem szabad belevonni a kérdésbe a dr. Havass által felvetett problémát, hanem egy következő lépcsőben kell arról nyilatkozni. Elfogadható álláspont lehet a kérdéssel kapcsolatban az, hogy a klinikai biokémikus vállalkozhasson, de legyen szakorvos beosztottja.

Dr. Dán Anikó ismertette, hogy a kérdés náluk is felvetődött, és ha vegyész ad ügyeletet, a laborvezetőnek ki kell jelölnie egy ügyeletes orvost mellé.

Dr. Kovács és dr. Horváth ismételten hangsúlyozta, hogy a kérdéssel egy következő lépés keretében kellene foglalkozni. Ugyanakkor elhangzott az is, hogy ha elfogadásra kerül a törvényjavaslat, többet nem lesz aktuális a kérdés, mely nem szakképzési, hanem jogi jellegű.

Dr. Selmeczi elmondta, hogy ez az európai rendszerekben ekvivalens a két képesítés, míg dr. Kovács korrigálta azzal, hogy bizonyos országokban a biokémikusi képzettség fókuszáltabb néhány szakterületre. A felvetéssel kapcsolatban dr. Muszbekkel (ESZTT elnöke) is egyeztetni kell, aki jelenleg külföldön tartózkodik, de telefonon történt nyilatkozata szerint egyetért a döntésekkel.

Vezető pozíciót csak akkor tölthet be nem orvosdiplomás, ha van mellette főállású szakorvos, ez egybecseng a minimumrendeletben foglaltakkal.

A klinikai biokémikus és a klinikai mikrobiológus végzettség alapszakvizsgaként, a molekuláris diagnosztikus biokémikus ráépített szakvizsgaként lenne megszerezhető.

A kollégiumi tagok egyhangú igen szavazattal támogatták a javaslatot.

 

 

Dr. Kovács felkérte a struktúrabizottságot, hogy tanulmányozza át dr. Kellermayer levelét, és a következő kollégiumi ülésen számoljon be a javaslatról (a mintavétel az alapellátás kompetenciája legyen). Az egyetemeken lévő J0 laboratóriumok nem azonosak a kistelepüléseken lévő J0 laborokkal. A háziorvos más rendszerben van finanszírozva.

Dr. Hetyésy megjegyezte, hogy véleménye szerint legalább egy szakképzett asszisztens jelenléte kívánatos a minta szakszerű tárolásának és továbbításának biztosításához.

Dr. Kovács kiemelte, hogy minden orvos joga és kötelessége a mintavétel és mintatovábbítás.

Dr. Horváth megjegyezte, hogy az Irányelv bizottságnak sürgősen ki kell dolgozni egy egységes irányelvet a mintavételre, mintatárolásra és mintaszállításra vonatkozóan, és erről a bizottság a következő kollégiumi ülésen beszámol. A munka koordinálására dr. Dán kapott felkérést.

 

Az elnök kiosztotta Molnár Attila, az OEP főosztályvezetője előadásvázlatát.

 

A következő kollégiumi ülést előre láthatólag, július második felében szükséges összehívni.

 A 15/2005. (V. 2.) EüM rendelet az egészségügyi szolgáltatók szakmai felügyeletéről EüM rendelet alapján:

„3. §  (2) A szakfelügyelői pályázat elbírálása a szakterület szerint érintett szakmai kollégium véleményének figyelembevételével, országos és regionális szakfelügyelő esetében az országos tisztifőorvos, megyei és városi szakfelügyelő esetében a megyei tisztifőorvos egyetértésével történik.”

Eszerint a Kollégiumnak állást kell foglalni a pályázatokkal kapcsolatosan. Az időpontról a felkérés megérkezte után azonnal tájékoztatást küldünk.

 

Pécs-Győr, 2005-06-27

.

 

 

 

Prof. Dr. Kovács L. Gábor s.k.                                          Dr. Hetyésy Katalin s.k.