II. Fejezet
In vitro diagnosztikai vizsgálatok
(21000-28999 kód)

TERVEZET

Szabálykönyv letöltése - excel formátumban

A laboratóriumi vizsgálatokat a járóbeteg ellátásban tevékenykedô orvos írásban (ill. elektronikus úton és írásban) kéri. Ha a laboratórium orvosa az elkészült eredmények alapján további vizsgálatokat tart szükségesnek, akkor ezt elvégezheti, de ilyenkor - akár utólag is - az eredeti vizsgálatot elrendelô orvos egyetértését dokumentálni kell. Kivétel ez alól az a vizsgálat, melynek természetébôl fakad, hogy az egymást követôen elôálló eredményekbôl következnek a további vizsgálatok (egyes mikrobiológiai vizsgálatok, haemorrhagiás diathesis kivizsgálása, stb) ill. azon vizsgálatok melyekrôl az eredmények és a diagnózis ismeretében joggal feltételezhetô, hogy késedelem nélküli történô elvégzésük életmentô lehet.

A laboratóriumi kérésnek tartalmilag meg kell felelni annak a követelménynek, hogy a laboratórium a vizsgálatot az egészségbiztosító felé elszámolhassa, a biztosító által megkövetelt formában.

A sürgôsséggel is kérthetô vizsgálatok – melyek eredményét a laboratórium a minta beérkezését követô egy órán belül szolgáltatja – sürgôs kérés esetén külön kódon és megnevezéssel (ami a nem sürgôs vizsgálat megnevezése és az utána írt nagy S jelzés) számolhatók el.

Az országos egészségbiztosítási pénztári elszámolás alapja a minta laboratóriumba érkezésének idôpontja.

A 21000-28999 kódok alatt szereplô vizsgálatok kizárólag laboratóriumi munkahelyi kódról (50-es), illetve ezen belül a megnevezett részlegnek megfelelô kódokról számolhatók el. Kivételt képeznek a transzfuziológiai vizsgálatok , melyek a véradószolgálat (61) munkahelyi kódról is elszámolhatók.

A 21000-29000 közötti kódokat csak azok a munkahelyek számolhatják el ahol a szakterületnek megfelelô laboratóriumi szakorvosi felügyelet (laboratóriumi, mikrobiológus ill. transzfuziológus) biztosított.

A laboratóriumi vizsgálatok a szabálykönyvben rögzített elvek alapján, elsôdlegesen vizsgálatorientált (nem módszer alapú) kódrendszerben kerülnek elszámolásra.

A szabálykönyvben rögzített vizsgálatok megnevezése általában egyértelműen definiálja azt, hogy milyen vizsgálat számolható el azon megnevezés alatt. Ahol ez nem egyértelmű vagy az adott vizsgálat metodikák szerint történô alábontása az elszámolás szempontjából indokolt, ott a vizsgálat megnevezését követôen definiált, hogy mely és milyen metodikával végzett laboratóriumi tevékenység vagy diagnosztikai vizsgálatcsoport számolható el az adott megnevezés alatt.

A szabálykönyv tartalmazza, az egy mintából azonos kódszámon elszámolható vizsgálatok maximális számát.

Az azonos metodikával végzett (ugyanazon a kódon elszámolt), kórokozók vagy ellenük termelt specifikus ellenanyagok kimutatása esetén a laboratóriumi dokumentációban rögzíteni kell, hogy mely kórokozó vagy ellenanyag kimutatását végezte a laboratórium. A dokumentációt az elôirt ideig meg kell ôrizni.

Az egyes módszereknél a laboratóriumi vizsgálatok pontos elvégzése érdekében végzett kalibráció és kontroll mérések, valamint azonos mintából történô párhuzamos mérések, ismétlések, hígítások nem számolhatók el újabb vizsgálatként.

A kódlistában szereplô meghatározásoknál

Általános elv, hogy azonos anyag kimutatása és meghatározása egy megjelenéskor történô mintavételbôl egyidejűleg akkor számolható el, ha a kimutatási teszt eredménye pozitív.

Amennyiben egy adott kód alatt szereplô tevékenység megnevezésében nem specifikált az, hogy milyen mintából történhet a meghatározás úgy azon kód alatt értelemszerűen elszámolhatók bármely testnedvbôl történô meghatározások is (Pl. Glükóz meghatározása glükóz oxidáz módszerrel kód alatt szérum és vizelet glükóz meghatározások egyaránt elszámolhatók).

A terheléses vizsgálatok, provokációs próbák esetében a terhelés technikai kivitelezését és a meghatározott laboratóriumi paramétereket külön tevékenység kód alatt kell elszámolni (Pl. Orális glükóz tolerancia teszt esetén az elszámolás a következô: Glükóz terhelés 1db, Glükóz meghatározása glükóz oxidáz módszerrel pl. 5db).

Az enzimmeghatározások szérum-, egyéb testnedv- illetve vizeletmintából akkor számolható el, ha a meghatározás kinetikus módszerrel 37oC fokon történik.

Az immunoassayvel vagy fehérjekötô assayvel végzett mennyiségi meghatározások valamint a véralvadási vizsgálatok csak akkor számolhatók el, ha azok mérése duplikátumban vagy teljes automata rendszerrel történik.

Különbözô módszerekkel végezhetô vizsgálatok esetén a laboratórium kizárólag az általa alkalmazott módszernek megfelelô teszttípust számolhatja el. Amennyiben egy vizsgálat elszámolhatósága a szabálykönyvben bizonyos módszerekhez kötött, akkor az egyéb elven végzett vizsgálatok nem számolhatók el.

A laboratóriumi szakorvosi vélemény a laboratóriumi diagnosztika speciális területein (mikrobiológia, hemosztazeológia, hematológia, molekuláris genetika, toxikológia) olyan több vizsgálat, ill. vizsgálatsorozat eredményét összegzô értékelés, mely feltétlenül szükséges az eredmények nem laboratóriumi szakember által történô korrekt interpretációjához, s melyet laboratóriumi szakorvos aláírásával hitelesít. Nem tekinthetô laboratóriumi szakorvosi véleménynek a vizsgálatokhoz fűzött megjegyzés, a kóros eredményekre, hibalehetôségekre történô figyelem felhívás, még akkor sem, ha ez írásban, a szakorvos aláírásával történik.